Projekt mPotęga
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie X edycji Programu mPotęga. Do fundacji wpłynęło 461 wniosków w dwóch kategoriach: klas IV-VI i VII-VIII. Dofinansowanie otrzymały 183 projekty. Nasza szkoła będzie realizować projekt w klasach 4-6. Dzięki programowi uczniowie rozwiną nie tylko umiejętności matematyczne, ale tez za kwotę 5000 zł zakupimy pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji zajęć z mPotęgi.
WRZESIEŃ 2023r.
Zajęcia projektowe ruszyły pełną parą. Uczniowie zaznajamiają się z bryłami przestrzennymi. Poznają nazwy graniastosłupów. Wiedzą już jak wyglądają siatki graniastosłupów i co trzeba zrobić, żeby samodzielnie stworzyć figurę przestrzenną. Na ostatnich zajęciach każdy uczestnik wycinał siatki z kartonu i sklejał swoje bryły. Wszyscy świetnie się bawili a bryły wzbogaciły pracownię matematyczną.
PAŹDZIERNIK 2023 r.
W październiku nasz projekt nabrał tempa i kolorów. Składaliśmy siatki magnetyczne różnych figur przestrzennych. Na ich podstawie liczyliśmy pola powierzchni brył. Przypomnieliśmy wszystkie poznane wzory na pola figur płaskich i korzystaliśmy z nich. W ramach zasłużonego relaksu składaliśmy przestrzenne puzzle znanych budowli architektonicznych. Była to świetna zabawa edukacyjna. Przy tej okazji poznaliśmy pojęcie złotego podziału i złotej proporcji, wspomnieliśmy o Pitagorasie i jego twierdzeniu. Bardzo nam się podobały zajęcia w tym miesiącu.
LISTOPAD 2023r.
W tym miesiącu zajęliśmy sie objętościami brył. Poznaliśmy jednostki objętości i umiemy je zamieniać. Bawiliśmy się w przelewanie płynu do różnych naczyń. Wiemy już jak obliczyć ile litrów wody zmieści sie w naczyniu o znanym kształcie. Dowiedzieliśmy się również, że oprócz graniastosłupów i ostrosłupów istnieją bryły obrotowe utworzone przez obrót figury. Testowaliśmy to na naszej czarodziejskiej maszynie do tworzenia brył obrotowych.